გაკვეთილის თემა
|
ი. გოგებაშვილის ,,კეთილი ამხანაგები”
|
||||
საგანი. კლასი.
მასწავლებელი
|
ქართული ენა. II-ბ კლასი.
მარინე გრიგოლია
|
||||
სტანდარტი
|
II.2 მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი
მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
II. 4 მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
II.9 მოსწავლეს შეუძლია
კითხვის
მარტივი სტრატეგიების
გამოყენება.
II.11 მოსწავლეს შეუძლია
მცირე მოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად
შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
|
||||
გამოყენებული მეთოდები
|
T- სქემა, ესსე,
ვენის დიაგრამა,
მუსიკალური პაუზა.
|
||||
აქტივობები
|
. მოსწავლე კითხულობს
ტექსტს,
. აანალიზებს ტექსტს
და ავლებს პარალელს ლიტერატურულ ნაწარმოებებს შორის.
. თხზავს მარტივ საკომუნიკაციო
ტექსტს.
|
||||
რესურსი
|
სახელმძღვანელო,
დაფა, ცარცი, თაბახის ფურცლები.
|
||||
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური
|
||||
დრო
|
45წთ.
|
||||
გაკვეთილის მსვლელობა
|
ა) ფაზა - გამოწვევა 10წთ
სქემის შევსება მოსწავლეთა
საერთო ძალებით
იმსჯელებენ როგორ ესმით
ეს სიტყვები და დაიწერება სქემაზე.
იმსჯელებენ გარეგნობაა უფრო მთავარი თუ ხასიათი .
ბ)ფაზა- შინაარსის რეალიზება
25წთ.
ტექსტის კითხვა პაუზებით-
აიხსნება უცნობი სიტყვები .
მოხდება ტექსტის ანალიზი.
მოსწავლეები ჯგუფებში
ავსებენ ვენის დიაგრამას.
მუსიკალური წუთშესვენება.
გ)ფაზა-რეფლექსია 10 წთ.
სიტყვებით.
მოსწავლეები წერენ ესეს
თემაზე ,,ჩემი ამხანაგი“
|
||||
მიღწეული შედეგები
|
*. მოსწავლეებმა წაიკითხეს
ტექსტი
*გაანალიზეს და გაავლეს
პარალელები ლიტერატურულ ნაწარმოებებს შორის.
*შეთხზეს მარტივი საკომუნიკაციო
ტექსტი.
|
||||
გაკვეთილის შეფასება.
თვითშეფასება
|
განმავითარებელი. შეფასების
რუბრიკა.
სწორად გამოვიყენე
აქტივობები . ვაკონტროლებდი დროს . მივაღწიე
დასახულ მიზანს.
|
შეფასების რუბრიკა
ჯერ კიდევ ვერ
|
ნაწილობრივ
|
კარგად, მაგრამ არასრულყოფილად
|
წარმატებით
|
||||
კითხულობს ტექსტს
|
|||||||
ახასიათებს პერსონაჟს
|
|||||||
აყალიბებს და ასაბუთებს თავის აზრს
|
|||||||
მსჯელობს ლოგიკურად
|
|||||||
გაკვეთილის თემა
|
იაპონური ზღაპარი ,,სიძუნწე“
|
საგანი. კლასი.
მასწავლებელი
|
ქართული ენა. II-ბ კლასი.
მარინა გრიგოლია
|
სტანდარტი
|
II.2 მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი
მცირე ზომის სხვადასხვა სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
II. 4 მოსწავლეს შეუძლია წერილობითი კოდის გაშიფვრა.
II.9 მოსწავლეს შეუძლია
კითხვის
მარტივი სტრატეგიების
გამოყენება.
II.11 მოსწავლეს შეუძლია
მცირე მოცულობის ტექსტების დამოუკიდებლად
შედგენა ნაცნობი ლექსიკის გამოყენებით.
|
გამოყენებული მეთოდები
|
გონებრივი იერიში,
ესსე,
კროსვორდის შევსება.
მუსიკალური პაუზა,
ისტ-ის გამოყენება.
|
აქტივობები
|
. მოსწავლე კითხულობს
ტექსტს,
. აანალიზებს ტექსტს
და ავლებს პარალელს ლიტერატურულ ნაწარმოებს შორის.
. თხზავს მარტივ საკომუნიკაციო
ტექსტს.
.მუშაობს ინდივიდუალურად,
ჯგუფურად.
|
რესურსი
|
სახელმძღვანელო,
დაფა, ცარცი, თაბახის ფურცლები, ნეთბუქები.
|
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური
|
დრო
|
45წთ.
|
გაკვეთილის მსვლელობ
|
ა) ფაზა - გამოწვევა 5წთ
გონებრივი
იერიშის რუკა
,, როგორ ადამიანს
ჰქვია ძუნწი?“
ბ)ფაზა- შინაარსის რეალიზება
20წთ.
ტექსტის კითხვა- ხდება
უცნობი სიტყვების ანალიზი:
კეფა- ადამიანის თავის
უკანა ნაწილი.
აღშფოთებით- გაბრაზებით.
ტექსტის ანალიზი:
-რა შეუთვალა ერთმა
მეზობელმა მეორეს?
-რა ჰკითხა მეზობელმა
მსახურს?
-რა შეუთვალა მეზობელმა
ბატონს?
-რა წამოიძახა აღშფოთებით
ბატონმა?
-რატომ არ ათხოვა მეზობელმა
მსახურს ჩაქუჩი?
-პირველ მეზობელს,
გარდა სიძუნწისა, რა თვისება ახასიათებს?
-რატომ გაბრაზდა მსახურის
ბატონი?
-როგორ ფიქრობთ რომელი
მეზობელი იყო უფრო ძუნწი?
მუსიკალური პაუზა.
გ)ფაზა-რეფლექსია 10 წთ.
კროსვორდის შევსება
ტექსტში გამოყენებული საგნის აღმნიშვნელი სიტყვებით.
ბუქებზე მუშაობა. ესსე-
წერილი მისწერეთ ძუნწ კაცს?
გაკვეთილის შეჯამება-შეფასება
|
გაკვეთილის თემა
|
ორნიშნა
რიცხვების შეკრება
|
საგანი. კლასი.
მასწავლებელი
|
მათემატიკა. II-ბ კლასი.
მარინე გრიგოლია
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
|
45
წუთი
|
გაკვეთილის
მიზანი
|
ორნიშნა
რიცხვების შეკრების დემონ-სტრირება. მიღებული ცოდნის გამოყენება პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას.
|
გაკვეთილის
შედეგი
|
მათ. II.5.მოსწავლეს შეუძლია რიცხვებისა და მათზე მოქმედებების
გამოყენება გამოთვლებზე ამოცანების ამოხსნისას.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
მოსწავლეს შეუძლია ორნიშნა რიცხვების შეკრება
|
მოსწავლის
წინარე ცოდნა
|
მათ. II.1. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთს შეუსაბამოს
რიცხვები, რიცხვითი სახელები,რაოდენობები და რიგი.
·
სხვადასხვა
ხერხით ითვლის საგანთა ერთობლიობაში საგნების რაოდენობას და ადარებს მიღებულ შედეგებს
ერთმანეთს;
·
ორნიშნა
რიცხვის ჩანაწერში უთითებს ათეულისა და ერთეულის თანრიგებს,
მათ. II.2. მოსწავლეს შეუძლია ერთმანეთთან დააკავშიროს თვლა,
რიცხვები, რიცხვით სახელებს შორის დამოკიდებულებები და შეკრება-გამოკლების მოქმედებები.
·
ახდენს
შეკრება-გამოკლების დემონსტრირებას მოდელის გამოყენებით, დაადგენს მოქმედების შედეგს
(მაგალითად,"რამდენით გაიზარდა, შემცირდა?");
|
რესურსი
|
ვიდეო ჩანაწერი„ორნიშნა
რიცხვების შეკრება“
Word-ში შესრულებული
სავარჯიშოები: სავარჯიშო1, სავარჯიშო2, სავარჯიშო3.
ამობეჭდილი „დავალების ბარათები 1 და 2“ 30 ცალი.
გაკვეთილის მართვაში
შექმნილი ტესტი - qvize
2kl.
თვალსაჩინოება
წინასწარ დამზადებული ზოლები ათი დანაყოფით - ათეულების და ერთეულების შესაბამისი
კვადრატები.
ამობეჭდილი თვალსაჩინოება
მოსწავლეთა დასაწყვილებლად „მეგობრობის საათი“.
|
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური და ჯგუფური
|
გაკვეთილის
მსვლელეობა
|
გაკვეთილის დაწყებამდე ერთი დღით ადრე
მოსწავლეებს წინასწარ აქვთ გადაგზავ-ნილი მასწავლებლის მიერ მომზადებული ვიდეო, თუ
როგორ მოვახდინოთ ორნიშნა რიცხვების შეკრება.
,, მოსწავლეებს ეს ვიდეო უნდა ენახათ
სახლში“
აქტივობა1. ტესტირება 10წთ
გაკვეთილის დასაწყისში ტარდება ტესტი-რება.ტესტის
დასრულების შემდეგ, შედეგების განხილვით განვსაზღვრავ ახალი მასალის ათვისების დონეს. სტატისტიკური
მონა-ცემების ნახვის შემდეგ ვადგენ რომელ მოსწავ-ლეს რა საკითხი შეეშალა და რაში სჭირდება დახმარება.
შედეგების განხილვისას
მოსწავლეებს ვურიგებ ბარათებს:
სამი სწორი პასუხისთვის - ბარათს სამკუთხედით;
ორი სწორი პასუხისთვის - ბარათს წრით;
ერთი სწორი ან
ყველა მცდარი პასუხისთვის - ბარათს მონაკვეთით.
აქტივობა 2. ინდივიდუალური დავალებების შესრულება:
15 წთ
ტესტში/გამოკითხვით
ნაჩვენები შედეგის მიხედვით ვუგზავნი მოსწავლეებს დავალებებს კლასის მართვის პროგრამის
გამოყენებით დავალებებს შემდეგი გადანაწილებით:
ბარათი სამკუთხედით
- სავარჯიშო1;
ბარათი წრით
- სავარჯიშო2;
ბარათი მონაკვეთით
- სავარჯიშო3 შესაბამისად.
დავალებების შესრულების
დროს საჭიროებისამებრ ვაძლევ მოსწავლეებს მითითებებს.
დასრულების შემდეგ
მოსწავლეები უკან გადმომიგზავნიან შესრულებულ დავალე-ბებს.
აქტივობა 3. მუშაობა წყვილებში:20წთ
ვაწყვილებ
მოსწავლეებს „მეგობრობის საათის“ დახმარებით ( წინასწარ ისე ვანაწილებ მოსწავლეებს
რომ წყვილში იყოს სხვადასხვა დონის მოსწავლეები), ვურიგებ „დავალების ბარათებს“.
დავალების შესრულების
შემდეგ ხდება ნამუშევრების პრეზენტირება-განხილვა
|
No comments:
Post a Comment