Monday, December 1, 2014
შებრუნებული გაკვეთილის გეგმა მათემატიკაში
შებრუნებული გაკვეთილის გეგმა 18.11.2014წ.
გაკვეთილის თემა
|
სამნიშნა რიცხვების რიცხვების შეკრება ქვეშმიწერით
|
საგანი. კლასი.
მასწავლებელი
|
მათემატიკა. III-ბ
კლასი. მარინე გრიგოლია
|
გაკვეთილის
ხანგრძლივობა
|
45 წუთი
|
გაკვეთილის
მიზანი
|
სამნიშნა რიცხვების ქვეშმიწერით შეკრების დემონსტრირება. განივითარონ წერითი ალგორითმის
გამოყენების უნარ-ჩვევეები. მიღებული ცოდნის
გამოყენება პრაქტიკული ამოცანების ამოხსნისას.
|
გაკვეთილის
შედეგი
|
III.2. მოსწავლეს შეუძლია შეკრება-გამოკლების შესრულების
რომელიმე ხერხის გამოყენება.
· კონკრეტული
მაგალითისთვის ირჩევს და იყენებს ზეპირი ანგარიშის (შეკრება/გამოკლება) სხვადასხვა
ხერხს; ხსნის გამოყენებულ ხერხს და ახდენს მის დემონსტრირებას მოდელზე.
· ირჩევს
და იყენებს შეკრება-გამოკლების მოქმედებების შესრულების ადეკვატურ ხერხს
კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში;
· იყენებს
თანრიგამდე შევსების/თანრიგის დაშლის ხერხს მოქმედებათა შესრულებისას; ასაბუთებს
მოქმედებათა შესრულების წერით ალგორითმს;
· იყენებს
მოქმედებათა თანმიმდევრობას ზეპირი ანგარიშისას და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების
მნიშვნელობის პოვნისას.
|
მოსწავლის წინარე
ცოდნა
|
III.1. მოსწავლეს შეუძლია ნატურალური რიცხვების გამოსახვა,
შედარება და დალაგება პოზიციური სისტემის გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· კითხულობს
და გამოსახავს რიცხვებს, განმარტავს რიცხვების სახელდებას ქართულ ენაში; ახდენს ათობითი
პოზიციური სისტემის დემონსტრირებას სხვადასხვა მოდელის გამოყენებით;
· ასახელებს
რიცხვის ჩანაწერში სხვადასხვა თანრიგებში მდგომი ციფრების შესაბამის მნიშვნელობებს,
წარმოადგენს რიცხვს სათანრიგო შესაკრებების ან სხვა სახით;
· იყენებს
პოზიციურ სისტემას რიცხვების შედარებისას, ალაგებს რიცხვებს ზრდადობით ან კლებადობით
(რიცხვების რაოდენობა არ აღემატება ხუთს);
· ასახელებს
მოცემული რიცხვის წინა და მომდევნო რიცხვებს; ასახელებს მოცემული რიცხვის უახლოეს
ათეულს, ასეულს;
· თანრიგების
შესაბამისი ბიჯით ითვლის წინ/უკან მოცემული რიცხვიდან.
|
რესურსი
|
ვიდეო ჩანაწერი „სამნიშნა რიცხვების შეკრება ქვეშმიწერით“
Word-ში შესრულებული სავარჯიშოები: სავარჯიშო1, სავარჯიშო2.
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, საგნობრივი სურათები
ფასების მინიშნებით.
გაკვეთილის მართვაში შექმნილი
ტესტი - qvize2kl.
|
მუშაობის ფორმა
|
ინდივიდუალური, ჯგუფური, წვილური.
|
გაკვეთილის
მსვლელობა
|
გაკვეთილის დაწყებამდე ერთი დღით ადრე
მოსწავლეებს წინასწარ აქვთ გადაგზავნილი მასწავლებლის მიერ მომზადებული ვიდეო, თუ
როგორ მოვახდინოთ სამნიშნა რიცხვების შეკრება
ქვეშმიწერით. ,, მოსწავლეებს ეს ვიდეო უნდა ენახათ სახლში“
აქტივობა1. ტესტირება
10 წთ
გაკვეთილის დასაწყისში ტარდება ტესტირება.ტესტის
დასრულების შემდეგ, შედეგების განხილვით განვსაზღვრავ ახალი მასალის ათვისების დონეს. სტატისტიკური
მონაცემების ნახვის შემდეგ ვადგენ რომელ მოსწავლეს რა საკითხი შეეშალა და რაში სჭირდება დახმარება.
აქტივობა 2. მუშაობა ჯგუფებში 10წთ
მოსწავლეები
იყოფიან ჯგუფებად და სახელმძღვანელოში მოცემულ საგნებს აწყვილებენ და ქვეშმიწერით
შეკრებით გამოთვლიან , თუ რა თანხა გადაიხადა თითოეულმა.
I-ჯგუფი
მაგ. დათომ
შეიძინა ქურთუკი და ქუდი. ქურთუკი ღირს 256ლარი, ქუდი კი-141ლარი.
II-ჯგუფი
ნინიმ იყიდა
ფეხსაცმელი და ქოლგა. ფეხსაცმელი ღირს
234ლარი,
145 ლარი.
III-ჯგუფი
გიორგიმ - ფოტოაპარატი და ველოსიპედი. ფოტოაპარატი
ღირს 561 ლარი,
ველოსიპედი332 ლარი.
თითოეული ჯგუფი
მუშაობის დასრულების შემდეგ გააკეთებს პრეზენტაციას
მსჯელობით.
აქტივობა 3. ინდივიდუალური დავალებების შესრულება
15წთ.
ტესტში/გამოკითხვით ნაჩვენები
შედეგის მიხედვით ვუგზავნი მოსწავლეებს დავალებებს კლასის მართვის პროგრამის გამოყენებით.
დავალებების შესრულების
დროს საჭიროებისამებრ ვაძლევ მოსწავლეებს მითითებებს.
დასრულების შემდეგ მოსწავლეები
უკან გადმომიგზავნიან შესრულებულ დავალებებს.
აქტივობა 3. მუშაობა წყვილებში:10წთ
ვაწყვილებ მოსწავლეებს „მეგობრობის საათის“
დახმარებით ( წინასწარ ისე ვანაწილებ მოსწავლეებს რომ წყვილში იყოს სხვადასხვა დონის
მოსწავლეები), ვურიგებ „დავალების ბარათებს“.
დავალების შესრულების შემდეგ
ხდება ნამუშევრების პრეზენტირება-განხილვა
საშინაო დავალება-გვ.
75 სავ. 4, 5.
|
შეფასება
|
განმავითარებელი
კომენტარები
|
Wednesday, November 12, 2014
ტესტები - მათემატიკა
მათემატიკა-IIIკლასი
ტესტი 1 2014-2015
სასწ. წელი
1. მოცემულ ორნიშნა რიცხვებში შემოხაზე
მრგვალი რიცხვები:
19, 67, 40, 66, 50, 14, 70, 28, 100.
2. დაწერე მოცემული რიცხვის წინა და
მომდევნო რიცხვები:
----78---- -----35---- ----49----
3.შემოხაზე სწორი პასუხი:
20+7 50+10 70-10
20, 27,
25. 39, 40, 60. 50,
60, 80.
4.ჩასვი გამოტოვებული რიცხვები:
15,20, 25,
..........................................................50.
5. შეადარე რიცხვები:
62
64;
68 64; 42 45.
6.გააორმაგე რიცხვები:
30 ----
40----- 35------
50------
7.შეასრულე მოქმედებები:
47+5= 59+6=
35+7= 68+4=
8.თუ
40-ს გაანახევრებ რას მიიღებ?
40, 22, 20.
9.ერთ სახლში 30 მობინადრეა, მეორეში 26-ით მეტი. რამდენი მობინადრეა ორივე სახლში?
38 56 86
10.შემოხაზე ზედმეტი
ფიგურა:
ტესტი
2
1.ჩაწერე გამოტოვებული
რიცხვები;
10.
20. 30. ........ 50 ...... 70
...... 90
2. შეადარე რიცხვები;
20 .... 30 50 ... 40 100 .... 60 70....90
3.შეასრულე მოქმედებები;
42-7= 50-15= 75-8= 44-7=
4.წარმოადგინეთ მოცემული
რიცხვები ათეულებისა ერთეულების სახით:
54=50+ 4 67=
72=
89=
5.რომელია 66-ის უახლოესი ოცეული?
80 60 40 100
6.თუ 26-ს გავანახევრებთ რა რიცხვს მივიღებთ?
15 20 18 13
7.გაანახევრე მოცემული რიცხვები:
400----------- 600-----------
8. დაალაგე რიცხვები ზრდადობის მიხედვით:
300, 600,
100, 800, 700,
200.
9. დაწერე რიცხვების წინა და მომდევნო
რიცხვები:
-----328--- ----403-----
10.ხეზე იჯდა 43 ჩიტი .მონადირემ თოფი ესროლა და 13 ჩიტი
მოკვდა. რამდენი ჩიტი დარჩა ხეზე?
30, 28, არც ერთი
ტესტი 3
1.
დაადგინე კანონზომიერება და ჩაწერე გამოტოვებული რიცხვები:
100......................300.................500.......................700.
2. მოცემული რიცხვები წარმოადგინე თანრიგების სახით:
361-------300+60+1 528----------
437-------
654---------
3.რამდენი ათეულია მოცემულ რიცხვში --365
36 40 53
4.შეკრიბე მოცემული რიცხვები:
400+70+3= 600+60+7=
500+80+5= 800+10+9=
5.შეადარე რიცხვები:
435 501 231 323
856 586 421 976
6.მიუწერე შესაბამისი რიცხვი:
ოთხას ორმოცდახუთი------ ცხრაას ექვსი----
შვიდას სამოცი----- ხუთას ოთხმოცი-----
7.მაიას 21 ლარი ჰქონდა. თინას
2-ჯერ მეტი. რამდენი ლარი აქვს თინას?
20 35 42
8.შემოხაზე კენტი რიცხვები:
121, 214, 320, 433, 617.
9.რომელია მოცემული სამნიშნა რიცხვის
უახლოესი ასეული:
672-- 538---
749- 276-
10.რას აღნიშნავს 500-ში ხუთიანი?
ასეულს ათეულს ერთეულს
ტესტი
4
1.დაწერე ხუთი ლათინური ასო:
ა___, ბ__, ც___, დ___, ე___ .
2.რამდენი გვერდი აქვს ხუთკუთხედს?
2 3 5
3. გეომეტრიულ ფიგურების წვეროებზე დაწერეთ ლათინური ასოები:
7.როგორი ფიგურაა
კვადრატი?
___________________________________________________
8.AB მონაკვეთზე მონიშნე C წერტილი.
წრის მარცხნივ არის_______________________
სამკუთხედის მარჯვნივ არის_____________________
10.დახაზე მონაკვეთი და ბოლოები აღნიშნე
ასოებით.
ტესტი
5
1.სათანადო ადგილზე დასვი ფრჩხილები
და გამოთვალე:
9-3+4= 7+2-3=
2.ამოცანის მიხედვით შეადგინე ფრჩხილებიანი გამოსახულება:
ნიას 100 თეთრი ჰქონდა. მან რვეულში გადაიხადა 40 თეთრი,
პასტაში 20 თეთრი. რამდენი თეთრი დარჩა ნიას?
______________________________________________________________________
3.შეკრიბე რიცხვები:
90+20= 80+40= 150+50=
4.რამდენი ათეულია მოცემულ რიცხვებში?
740- 300-
5.გააგრძელე თანმიმდევრობა:
100, 110, 120,
------, -------, ---- -, -----,
------, ------, ------,
200.
6.გააორმაგე რიცხვები:
250------- 300---------
7.შეკრიბე სამნიშნა რიცხვები ქვეშმიწერით:
354+132 234+147 453+165
8.გამოაკელი ქვეშმიწერით:
686-243 460-225 426-162
9.შეასრულე მოქმედებები საჭირო თანმიმდევრობით:
800-(50+20)=
10.დახაზე მართკუთხედი
ტესტი 6
1.მათემატიკის რვეულში მოცემული რამდენი
უჯრა უდრის 1სმ-ს?
2 3 4
2.რამდენ სანტიმეტრს უდრის 1დეციმეტრი?
15 სმ 12სმ 10სმ
3.რამდენ სანტიმეტრს უდრის 2დმ 6სმ? _______________
4.რამდენ სანტიმეტრს უდრის 1 მეტრი?
200სმ 100სმ 300სმ
5.შეავსე მოცემული ცხრილი
1მ=10დმ=100სმ 3მ=
2მ= 4მ=
6.იპოვე გამოსახულების მნიშვნელობა:
560+80= 370+80=
240+50= 830+90=
7. გამოთვალე მოცემული გამოსახულება:
620-(400+10)=
950-(300+40)=
845- =840 500- =450
5სმ P=
10.მოცემულ ფიგურაში ისე გაავლე ხაზი,
რომ მიიღო 2 ოთხკუთხედი:
ტესტი 7
1.დღის რომელი საათია 15 საათი?
10 სთ 3სთ 5სთ
2.რამდენი წუთია 1 საათში?
70 50 60
3.რამდენი წამია 1 წუთში?
30 60 40
4.რამდენ წუთს შეადგენს 2სთ და
40 წთ?
2სთ 40 წთ= წთ
5.დაალაგე მონაცემი ზრდადობის მიხედვით:
5სმ, 4სმ, 9სმ, 20სმ, 10სმ, 15სმ.
-----------------------------------------------------------------------------------------
6.მანქანა მოძრაობს საათში 60კმ სიჩქარით.
რა მანძილს გაივლის იგი 2საათში?
120კმ, 130კმ,
140კმ.
7.შემოხაზე რიცხვები რომლებიც შეიცავს
4 ასეულს:
400, 229, 480, 487, 554,
421, 640, 445, 354, 430.
8.დაადგინე მოქმედებათა თანმიმდევრობა.
(540-200)+70=
(391+419)+30=
9.მოცემული შესაბამისობის მიხედვით
შეავსე ცხრილი:
ქალაქი------თბილისი, მდინარე--------რიონი, მთა-----იალბუზი.
ქალაქი
|
მდინარე
|
მთა
|
|
|
|
10.იპოვე ტოლგვერდა სამკუთხედის პერიმეტრი:
6სმ p=
ტესტი
8
1.შეკრიბე
შეცვალე გამრავლებით:
3+3+3=9 5+5+5+5=20
3. 5.
2.გამოიყენე გამრავლების თვისება და შეავსე ცარიელი უჯრა:
3× = 8× =
3.კვირაში 7 დღეა. რამდენი დღე იქნება
3 კვირაში?
20 21 23
4.გაამრავლე ტოლი რიცხვები:
4 ×4=
5 ×5= 3 ×3=
5.შემოხაზე ყველა ლუწი რიცხვი, რომელიც
იყოფა 2-ზე.
6 8 13 10 17 14 15
6.შადგინე გამოსახულება და იპოვე
მისი მნიშვნელობა.
8-ისა და 5-ის ნამრავლს
გამოაკელი 12.
------------------------------------------------------------------
7. იპოვე ორი რიცხვის ნამრავლი
14× 2 = 20 ×3=
8.დაწერე რიცხვი ათას ექვსას ორმოცდაათი -----------------------------------
9.შემოხაზე ის რიცხვი, რომელიც შეადგენს
ათას ორას შვიდს შეადგენს
1212
1217
1207
10.თუ თითოეულ პარკში 5კგ. თხილს
ჩადებენ, რამდენი კგ. იქნება 4 ასეთ პარკში?
შეადგინე გამოსახულება და გამოიანგარიშე.
_______________________________________________________________________
ტესტი 9
1.რა რიცხვს მივიღებთ ტოლი რიცხვების გაყოფით?
1 2 3
2.გასაყოფია 25. გამყოფი 5. რას უდრის
განაყოფი? --------------------------
3.ფეხსაცმელი 32 ლარი ღირს. წინდა
8-ჯერ ნაკლები. რა ღირს წინდა?
შეადგინე გამოსახულება და იპოვე შედეგი:
---------------------------------------------------------------------------------------
4.გაარკვიე რომელია რიცხვითი გამოსახულება
და შემოხაზე:
261+50=311 80>43
54-32=22 560<402
6.დააჯგუფე რიცხვთა მონაცემები ერთნიშნა, ორნიშნა და სამნიშნა რიცხვების
მიხედვით:
19, 130, 205,
309, 6, 414,
54, 16, 6,
500, 5,
43, 641.
ერთნიშნა-
ორნიშნა-
სამნიშნა-
6× =12 50: =10
8. გამოთვალე რას უდრის შედეგი?
50×10=
60:10= 45×10= 80:10=
1000 2000 3000
10.დახაზე კონუსი:
მათემატიკა
ტესტი 1
სახელი
_______________
გვარი _________________
1. რომელი რიცხვი შეიცვს
8 ათეულსა და 4 ერთეულს? 1 (ქ)
ჩაწერე
ამ რიცხვის უახლოესი ოცეული. _________
2.
რომელი შესაკრები უნდა შევკრიბოთ თავდაპირველად, რომ გამოსახულების
მნიშვნელობა ვიპოვოთ იოლი გზით? 1(ქ)
25+43+27
ა)პირველიდა მეორე: ბ)მეორე და მესამე: გ)პირველი და მესამე:
3.
თუ 16-ს
გავანახევრებთ რას მივიღებთ? 1(ქ)
8-ს. 9-ს. 10-ს. 20-ს.
4.
გვაქვს 65 ლარი.
თუ შეიძენ წიგნს,
რომელიც 24 ლარი ღირს,
რამდენი ლარი დაგრჩება?
2 (ქ)
23: 41: 43: 38:
5.
შეასრულე მითითებული
მოქმედებები: 2(ქ)
18+57= 100-36= 65-18= 23+69=
84-57= 23+18= 54+15= 83-38=
6.
ცარიელ უჯრაში
ჩაწერეთ შესაბამისი რიცხვი: 2(ქ)
60+ ...= 68 70-....=50 100-....=99
30+....=80 47-....=42 100-....=65
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი II
სახელი______________
გვარი_______________
1.
რამდენი გვერდი
და წვერო აქვს თითოეულ
ფიგურას? 1(ქ)
.......გვერდი .....გვერდი ....გვერდი .....გვერდი
.... წვერო .....წვერო .....წვერო ....წვერო
2.
სულ რამდენი
ლუწი რიცხვია?
1(ქ)
9; 33; 14; 26; 5; 18; 17;
ა) 4. ბ) 7. გ)3. დ) 5.
3.
მიუთითე,
რომელი შესაკრებები უნდა შეკრიბო
თავდაპირვე-ლად, რომ გამოსახულების მნიშვნელობა გამოთვალო იოლი გზით?
2(ქ)
29+13+47
16+24+55 27+16+44
4.
გააორმაგე რიცხვები:
2 (ქ)
21----- ; 34------ ;
7---- ; 43----
; 40---- ;
5.
გააორმაგე მოცემული
რიცხვები;
2(ქ)
62---- ; 28---- ;
16--- ; 98--- ;
50--- ;
6.
ნიკას ჯიბეში 30
თეთრი აქვს, გიორგის 2-ჯერ მეტი.
რამდენი ლარი აქვს გიორგის?
2(ქ)
25; 20; 15; 60;
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი III
სახელი____________
გვარი _____________
1.რას აღნიშნავს
300-ში სამიანი?
1(ქ)
ა)ასეულს; ბ) ათეულს; გ) ერთეულს;
2. იპოვე შედეგი: 2(ქ)
300+300= 500+200= 800-100= 1000-800=
500+80
|
800+70+5
|
900+50+7
|
500+4
|
306
|
875
|
957
|
957
|
580
|
300+6
|
4.შეადარე რიცხვთა
წყვილები; 3(ქ)
608... 527; 253... 258; 381...372; 902... 632;
981... 934; 487... 478; 197... 178; 700...
740
5.მიუთითე მოცემული
რიცხვის წინა რიცხვი: 1(ქ)
276__ ; 693__ ; 589__ ; 412__ ;
6.მიუთითე მოცემული
რიცხვის მომდევნო რიცხვი;
1(ქ)
478__ ; 746__ ; 295__ ; 691__ ;
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი
IV
სახელი_________
გვარი___________
1.რამდენი ათეულია
849-ში? კიდევ რამდენი ერთეული რჩება?
1(ქ)
ა)89 ათეული, 4
ერთეული; ბ) 84 ათეული, 9 ერთეული;
2.ჩაწერე უტოლობის
შესაბამისი ნიშანი; 2(ქ)
325...326; 642...645; 756...733; 432...432;
3.დაალაგე რიცხვები
ზრდადობის მიხედვით: 2(ქ)
765: 457; 134; 498; 327; 269; 900;
4.იპოვეთ შედეგი: 2(ქ)
500+300=
900-800= 500+500= 200+400=
700-300=
600-400= 1000-400=
800-500=
5.ამოცანა 3(ქ)
ერთ ყუთში 500
სათამაშოა, მეორეში 200.რამდენით მეტი წიგნია
პირველ ყუთში?
ამოხსნა:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი v
სახელი____________
გვარი______________
1.წარმოადგინე
მოცემული რიცხვი, ასეულების, ათეულების და
ერთეულების ჯამის სახით. 2 (ქ)
674 ___________________; 239 _______________;
385 ___________________; 728 ________________;
2.რას უდრის ჯამი? 2(ქ)
700+30+2= 300+20+9= 400+80+1=
200+90+5= 100+70+9= 800+10+6=
3.დაასრულე წინადადება: 2(ქ)
თუ გამოსახულება
შეიცავს ფრჩხილებს, თავდაპირველად უნდა შეასრულო
__________________________________ .
4.შასრულეთ მოქმედება; 2(ქ)
(40-15)+9= 25-(12+9)= 20+(37-8)=
5.ამოხსენი ამოცანა.
ერთ ყუთში
100 სამაგრია, მეორეში 45-ით მეტი. რამდენი სამაგია ორივე ყუთში?
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
ა) 145;
ბ)245; გ)365;
მათემატიკა
ტესტი
VI
სახელი______________
გვარი_________________
1.რამდენი სამკუთხედია
ნახაზზე? ასოების მეშვეობით დაასახელე
A C
K
2.დახაზე ფიგურა
რომელსაც 5 წვერო აქვს. აღნიშნეთ მისი წვეროები ასოებით. 2(ქ)
3.დაშალეთ მოცემული
რიცხვი ასეულების, ათულებისა
და ერთეულების ჯამის სახით. 2(ქ)
543 _____________________________________
265 ______________________________________
786 ______________________________________
4.მოცემული რიცხვები
დაალაგეთ ზრდადობის მიხედვით; 1(ქ)
675, 903,
350, 347, 497
_______________________________________
5. რას უდრის შედეგი? 1(ქ)
30+80 590-60 120-60
140, 110, 120;
530, 420, 510; 80, 60, 90;
6.რას უდრის უცნობი
რიცხვი ტოლობაში? 1(ქ)
650+ ...=700 500-....=420 125+... =250
60, 50,
40; 80,
50, 60; 150, 125, 130;
7.თანმიმდევრობით შასრულეთ
მოქმედებები. 2(ქ)
(50-30)-10= 70-(40+10)= (600-200)+80=
70+(200-100)= 300+(500-400)= (60+20)+700=
8.გამოსახულებაში ჩასვი ფრჩხილები ისე, რომ მიიღო სწორი პასუხი. 2(ქ)
50-40-10= 0 50-8+3=61 900-200+300=400
40+90-30=100 70+10+50=130 800-300-400=100
9.ამოხსენი ამოცანა;
თამარიმ წაიკითხა
წიგნის 340 გვერდი, სოფომ
240 გვერდით ნაკლები. რამდენი გვერდი
წაუკითხავთ გოგოებს?
ამოხსნა
1
2.
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი VII
სახელი___________________
გვარი_____________________
1.შეასრულე მითითებული
მოქმედებები: 2(ქ)
750+30= 820+40= 210+40= 320+50=
360-20= 470-30= 480-30= 590-80=
2. შეკრიბეთ
ქვეშმიწერით. 2(ქ)
279 138 524 693 319 234
3. გამოაკელი
რიცხვები გამოკლებით; 2(ქ)
845 479 560 709 943 476
4. ჩაწერე
გამოტოვებული რიცხვები; 3(ქ)
3 4 ...
...9 8 5 7 0
5. იპოვე უცნობი
რიცხვი; 3(ქ)
524 + ... =530 789- ...=780 430+
... =500
562 - ...=532 ... – 342= 245 ... + 126 =346
6.შეადარე რიცხვები; 3(ქ)
124+326 ...
460; 360-234 ...179; 980 ... 360+128;
7.დაწერე სამკუთხედის
გვერდების სახელწოდება; 2(ქ)
C
____ გვერდი
____ გვერდი
A
8.ამოხსენი ამოცანა.
3(ქ)
ერთი ნაკვეთიდან აიღეს 260 კილოგრამი კარტოფილი, მეორე ნაკვეთიდან 126 კილოგრამით ნაკლები. რამდენი კილოგრამი კარტოფილი აუღიათ
ორივე ნაკვეთიდან?
ამოხსნა
1.
2.
პასუხი:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი VIII
სახელი____________
გვარი _______________
1.გამოაკელი ქვეშმიწერით
რიცხვები: 926 და 315;
861 და 501;
564 და 232;
784 და 531; 649 და
214; 587 და
342; 3(ქ)
2. წერტილების ნაცვლად
ჩაწერთ შესაბამისი რიცხვები; 3(ქ)
3 მ= .... დმ
=....... სმ 5 მ=
... დმ = .... სმ
7მ = ... დმ = .... .სმ 4მ= ..... დმ =
.....სმ
3. იპოვე უცნობი რიცხვი; 3(ქ)
476 - ... =253 490 + ... =685 138 + ... =780
... + 345
= 545 ... – 790 = 123
... – 289 = 474
4.შეადარე
რიცხვები; 2(ქ)
125+ 30...
169 946-446...
500 890 ... 573+142
5. ამოხსენი
ამოცანა; 3(ქ)
იას მაღაზიაში იყიდა
ტელევიზორი რომელიც ღირს -540 ლარი.
მტვერსასრუტი 143 -ლარით ნაკლები, ვიდრე ტელევიზორი. რა თანხა გადაიხადა იამ ამ ნივთების შესაძენად?
ამოხსნა
1.
2.
პასუხი;
7.
ერთი
მონაკვეთი სიგრძე
7 სმ-ია, რაც 4 სმ-ით მეტია მეორე მონაკვეთის სიგრძეზე.
იპოვე მისი სიგრძე
და დახაზე ? 2(ქ)
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი IX
სახელი ____________
გვარი
______________
1.შეასრულე
მოქმედება. 3(ქ)
(700-200)+43= (300-30)-50=
(200+3)+47=
50+(430+370)= 800-(10+70)= 30+(140-80)=
2.ამოხსენი
განტოლება. 2(ქ)
X+
345 = 570
739-X=241 X-
35 = 463
X= X= X=
3.შეადარე რიცხვები; 2(ქ)
369....287+234 983+13...1000 263.... 643-507
4. კარის სიგრძე 2 მ-ია.
ფანჯრის სიგრძე 7-დმ, ჩაქუჩის
-35-სმ,
ლუპის 30-მმ,
მაგიდის სიგრძე 1 მ. დაალაგე საზომი ერთეულები
ზრდადობის მიხედვით. 3
(ქ)
5.ამოხსენი
ამოცანა; 2(ქ)
საწყობში მოიტანეს
რამდენიმე ტომარა ფქვილი, როცა 364 ტომარა გაყიდეს,
დარჩა კიდევ გასაყიდი
182 ტომარა. რამდენი ტომარა ფქვილი ყოფილა
თავდაპირველად საწყობში?
ამოხსნა:
7.
ამოხსენი ამოცანა: 3(ქ)
ერთი ნაკვეთიდან
590-კგ ბოსტნეული აიღეს, რაც 127- კგ-ით მეტია, მეორე ნაკვეთიდან აღებული ბოსტნეულის რაოდენობაზე.
ხოლო მესამე
ნაკვეთიდან აიღეს 36 -კგ-ით ნაკლები, ვიდრე მეორე
ნაკვეთიდან. რამდენი კილოგრამი ბოსტნეული აუღიათ
სამივე ნაკვეთიდან?
ამოხსნა.
1.
2.
3.
პასუხი:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
ჯამი
|
|
|
|
|
|
|
|
|
მათემატიკა
ტესტი X
სახელი_______________
გვარი _________________
1.შეასრულეთ მოქმედება. 3
(ქ)
2 x 9 +239= 5 x 9 +190= 6 x 6+739=
4 x 8+ 438= 874 – 8 x7= 596 – 9 x 9=
2.
შეადარე რიცხვები: 3
(ქ)
6 x 8… 5 x 9; 8 x 9… 4 x 9; 8 x 7...6 x 7
8 x 6 … 9 x 7 6 x 3… 3 x 6; 8 x 8... 7x9
3.
იპოვე უცნობი თანამამრავლი; 2(ქ)
X x
6=42 X x 5=45
X x 7=56 X x 9=63
X= X= X= X=
4. ამოხსენი ამოცანა; 2(ქ)
ერთ ლარნაკში 4 ყვავილია,
რაც 6-ჯერ ნაკლებია მეორე ლარნაკის ყვავილების რაოდენობაზე.
რამდენი ყვავილია მეორე ლარნაკში?
ამოხსნა;
პასუხი:
5.ამოხსენი
ამოცანა; 2(ქ)
ერთ ყუთში
129 წიგნია, მეორეში 287 წიგნი. რამდენით მეტი წიგნია
მეორე ყუთში?
ამოხსნა;
პასუხი:
6. დახაზე მართკუთხედი.
მართკუთხედის წვერო აღნიშნე
ასოებით.
დაასახელე მართკუთხედის გვერდები.
_______ გვერდი
________
გვერდი
________
გვერდი
________ გვერდი
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
ჯ ა მ ი
|
|
|
|
|
|
|
|
Subscribe to:
Posts (Atom)